Fascynują, oburzają, bawią, ciekawią…długo można by tak wymieniać. O czym mowa? O tym, co lubimy najbardziej – SERIALACH!!!
Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu poświęcamy na oglądanie telewizji?
Ile widzieliście seriali w swoim życiu?
Ile z nich było tak naprawdę wartościowych?
Linguini ma dla Was kilka ciekawych propozycji seriali medycznych, które poruszają zarówno ciekawe problemy medyczne (dużo ciekawej terminologii, coś dla każdego filologa), jak i społeczne oraz obyczajowe. Jednym słowem łączymy przyjemne z pożytecznym!!!
Szczególnie dziś, w dobie, gdy jakość i wykonanie seriali dorównuje, a niejednokrotnie przewyższa jakość i wykonanie filmów pełnometrażowych, seriale cieszą się ogromną popularnością. Także łatwość dostępu do seriali wpływa na wzrost ich oglądalności. Oczywiście nie chodzi tylko o ilość. Kolejni twórcy prześcigają się w pomysłach w jaki sposób przedstawić pewne ważne dziś problemy. Wielość ciekawych treści, zawiłości fabularnych, niejednoznacznych bohaterów (często antybohaterów), łączenie i mieszanie gatunków zaowocowało powstaniem wielu niezapomnianych obrazów. Konkretna tematyka, poruszana w serialu w jakimś stopniu definiuje jego treści i problematykę w nim poruszaną. Możemy więc wyróżnić seriale detektywistyczne, kryminalne, prawnicze, kulinarne czy medyczne…i wiele, wiele innych. Oprócz głównego zakresu akcji tego typu obrazów (śledztwo, gotowanie, szpital), istotni są sami bohaterowie oraz problemy z jakimi przychodzi im się mierzyć. Ciekawy, wielowymiarowy i niejednoznaczny główny bohater, to to, co często najbardziej przykuwa naszą uwagę do serialu. Niezaprzeczalnie, seriale medyczne, których ilość jest ogromna, dzięki coraz ciekawszym rozwiązaniom fabularnym oraz intrygującym bohaterom wciąż się nie nudzą i zyskują sporą grupę fanów.
Macie swoje ulubione seriale medyczne? Zapewne tak, trudno byłoby ich nie mieć, przy takiej ich ilości na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat. Kilka interesujących pozycji, znanych lub mniej znanych obrazów, gdzie obok wątków ratowania ludzkiego życia równie ekscytujące wydaje się być życie prywatne bohaterów, możecie zobaczyć poniżej.
- Znany chyba wszystkim najbardziej lubiany serialowy antybohater – Dr House!
Każdy odcinek to nowa sprawa medyczna – prowadzona jak dochodzenie detektywistyczne. Nietuzinkowy Gregory House (inspirowany Sherlockiem Holmsem), jest najbardziej aroganckim, niemiłym, cynicznym i pewnym siebie geniuszem medycznym. Często bardziej niż sprawy medyczne fascynuje widza jego cięty język i mistrzostwo ciętych ripost, którymi doktor raczy swoich pacjentów. Serial emitowany w latach 2004-2012 przez 8 sezonów przyciągał ludzi przez telewizory. Doktor House jest dowodem na to, iż uzależniony od leków hipokryta może cieszyć się ogromna sympatią! Pomimo zakończenia prac nad serialem, ten wciąż cieszy się dobrą oglądalnością.
Źródło: https://www.imdb.com/title/tt0412142/mediaviewer/rm127964160
- Grey’s Anatomy (Chirurdzy) – kolejny serialowy hit medyczny rozpoczęty w 2005 roku, nowe odcinki można oglądać także dziś. Gatunkowo serial jest dramatem medycznym, w którym większość fabuły krąży wokół spraw medycznych w szpitalu, jednak równie istotne są tu problemy i perypetie samych lekarzy. Liczne grono głównych postaci łączą wspólne losy, tragedie i szczęśliwe chwile. Zaletą serialu są wzbudzający sympatię bohaterowie, z którymi możemy się utożsamiać, a którzy prezentują bardzo różnorodne osobowości. Miłości, zdrady, problemy natury etycznej, walka o ludzkie życie, to codzienność lekarzy. Jeśli jeszcze nie widzieliście serialu, spokojnie możecie zacząć oglądać nawet teraz!
Źródło: https://www.imdb.com/title/tt0413573/mediaviewer/rm1820609024
- Kultowy już, znany chyba wszystkim miłośnikom seriali ER (Ostry dyżur) musi zostać tu oczywiście wymieniony. Kręcony i emitowany od 1994 do 2009 roku, jest jednym z najdłużej wyświetlanych seriali tego typu. Dał on też podwaliny pod powstające także dziś medyczne obrazy. Grupa lekarzy i pielęgniarek, przyjaciół i bliskich sobie osób tworzy tu dobrze zgrany zespół. Każdy ich dzień to walka o ludzkie życie ale także walka z własnymi ograniczeniami i problemami. Praca na ostrym dyżurze w dużym chicagowskim szpitalu została zaprezentowana tu bez cenzury i upiększeń. Ludzkie tragedie pacjentów są nie mniej ważne niż te osób ratujących ich życie, którzy poświęcając się dla swojego zawodu tracą swoje życie prywatne i rodziny. Trudno bowiem być świetnym rodzicem, mężem czy żoną spędzając całe swoje życie w szpitalu pomagając innym. I znów wątki medyczne łącza się trudnymi prywatnymi losami bohaterów. Dużym plusem pozostaje w Ostrym dyżurze swoisty naturalizm w przedstawieniu pracy lekarzy i całej służby zdrowia, niesprawiedliwość, bieda, pot i łzy tej pracy. Na pewno każdy z was widział przynajmniej kilka odcinków, jednak polecam obejrzeć powtórki jeszcze raz, gdyż ten serial nie może się znudzić.
Źródło: https://www.imdb.com/title/tt0108757/mediaviewer/rm1415321856
- Kolejnym świetnym serialem medycznym, z niebanalną bohaterką był Nurse Jackie (Siostra Jackie) kręcony w latach 2009-2015. Choć mogłoby się wydawać, że jest to żeńska wersja Dr House’a, to jednak siostra Jackie to coś więcej niż uzależniona od leków przeciwbólowych pielęgniarka. W życiu głównej bohaterki dramat wciąż przeplata się z komedią. Dobrze pracująca, wywiązująca się ze swoich obowiązków i lubiana przez pacjentów Jackie musi łączyć ciężką pracę z równie ciężkim życiem prywatnym – mężem i wychowywaniem dzieci. Znane prawie każdej kobiecie wieczna walka i godzenie pracy z życiem prywatnym. Trzeba tu pamiętać, że praca w służbie zdrowia to nie etat od 8 do 16. Ciągłe poświęcenia, frustracja i problemy małżeńskie i rodzinne to tylko część trudności na jakie narażona jest główna bohaterka. Życie nie rozpieszcza nikogo, a już szczególnie kobiety, która wciąż udowadniać musi, iż sprawdza się zarówno w życiu zawodowym jak i rodzinnym…Polecam!!!
Źródło: https://www.imdb.com/title/tt1190689/mediaviewer/rm2656946432
- Na koniec najnowsza produkcja z gatunku seriali medycznych, którą możemy oglądać od 2017 roku – The Good Doctor. I znów mamy tu do czynienia z niebanalnym głównym bohaterem w postaci młodego, odbywającego staż w szpitalu lekarzem. Każdy odcinek to osobny przypadek medyczny. Tym co jednak odróżnia ten serial od jego poprzedników jest poruszenie bardzo ważnego wątku, a mianowicie osób cierpiących na autyzm. Główny bohater ma zespół sawanta – jest wybitnie uzdolniony w dziedzinie medycznej, potrafi zapamiętać i powtórzyć ogromne ilości materiału, znaleźć rozwiązanie dla każdej, nawet najtrudniejszej przypadłości…nie potrafi jednak odnaleźć się wśród innych ludzi. Shaun – tak ma na imię główny bohater serialu, nie potrafi odczytywać emocji innych ludzi. Trudności w kontaktach społecznych, nie rozumienie żartu czy ironii oraz nadmierna szczerość bohatera prowadzą do komicznych sytuacji. Oprócz wspomnianych już interesujący przypadków medycznych, w których lekarze muszą mierzyć się z różnymi rozterkami natury etycznej i prawnej, na pierwszy plan wysuwa się postać samego Shauna i jego prób dopasowania się do społeczeństwa. Młody geniusz chce być akceptowany i zrozumiany przez swoje otoczenie. Niezwykle ważne i pomysłowe było poruszenie tak ważnej kwestii jak dyskryminacja osób autystycznych, stosunek społeczny i sposób odnoszenia się do nich. Serdecznie polecam zarówno ze względu na wątki medyczne jak i społeczne. Z Shaunem nie będziecie się nudzić. Plusem jest także duża ilość terminów medycznych, zawsze można się czegoś nauczyć!
Źródło: https://www.imdb.com/title/tt6470478/mediaviewer/rm3890904832
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.